Clubs & Societies

Clubs & Societies

We would like all of our students to participate regularly in TWO co-curricular activities: which two will you do this term?

If you would like to join any of these clubs you can just turn up, or listen out for the Notices in the Monday assemblies for up to date information. If you have any queries about a particular club , then please contact the member of staff listed below, or Mrs Burrows (peb@kes.hants.sch.uk)

Guidance for students using iPads to plan attendance at Clubs and Societies:

We recommend that once a student has made a regular commitment to a club or society that they add it on an event in their Calendar. They can choose the day on which the club or society runs, add in if it repeats (say every week) and then set a reminder alert so that they do not forget to attend.

Below is the list of Clubs for this term. Details of sport practice sessions can be found here.






Club, Activity Day Time Location Staff Available to:
Architectural Society
Friday
1.00pm
A2
GLP
All Years
Art Club Monday & Thursday 4.00pm Art Dept Art Dept All Years
Art - Biological illustration and anatomy.Thursday4.00pmArt DeptETLSixth Form
Art - Character Design Club
Wednesday
4.15pm
Art Dept
APM
Lower School
Art Partnerships Monday 4.00pm Art Dept NAM Upper School
Astronomy Society By arrangement 4.00pm Outdoors RSS All Years
AthleticsMonday4.00PMFieldJAAS/ALPAll Years
BeekeepingMonday1.00pmSchool RoofPJRAll, with parental permission
Byron Society By arrangement
Commemoration Room SJS, CEG & PSW Sixth Form and Upper School
Cactus Club Monday 1.30pm CL3 CEG All Years
Charities Commission Tuesday 1.00pm L13 RLE Upper School
Charities Commission - Lower School Tuesday 1.00pm L12 JAT Lower School
Chess Club Monday, Tuesday, Friday up to half term Lunchtime M5 TBC All Years
Christian Union Wednesday 1.00pm E6 PJR Sixth Form & Upper School
Classical Society Friday 1.30pm CL5 JMM All Years
Coding ClubWednesday4.00pmIT6PJMLower School
Computing Society By arrangement 1pm IT6 PJM Sixth Form & Upper School
Dance - Ballet Monday 4.00pm Dance Studio STJB All
Dance - Elevate Dance CompanyFriday1.00pmDance StudioSTJBAll
Dance - Streetdance Thursday 4.00pm Dance Studio LC All Years
Dance - Zumba Wednesday 1.00pm Dance Studio GC All Years
Debating & Public Speaking Society Thursday 4.00pm E1 RSC Sixth Form and Upper School
Debating & Public Speaking Society - Lower School Monday 1.30pm E1 RSC Lower School
Digital Leaders Friday 1.00pm IT4 RLJ By invitation
Drama - Stage Club Tuesdays 1.00pm Twigg Studio CT/NJM Second, Third, Fourth Years
Drama - Junior Drama Club Wednesday 1.30pm Dobson Theatre Sam Riley First & Second Years
Drone Club Monday 1.00pm IT4 RLJ & NGB All
Economics Society Friday Week B 1.25pm H3 NDC Sixth Form and Upper School
English Society Tuesday 1.30pm E6 AJS Sixth Form & Fifth Year
Fencing Club Monday 1.00pm Table Tennis room PJR All
First Aid Club Monday 4.05pm E2 LJD All Years (Except First Year)
Fitness Room By arrangement 1.05pm Fitness Room MGM, CSC & ALP Sixth Form Members
Football - Sixth Form Monday 4.10pm Field, All Weather Pitch MGK Sixth Form
French Conversation Club Tuesday/Thursday 1.00pm L1 Assistants Fifth Year
Geography Society Thursday week B 1.30pm H7 DMB & LJG Upper School & Sixth Form
German Magazine Club Tuesday 1.00pm L11 MGK Lower School
Greek Club Friday 1.30pm CL7 JCH First and Second Year
Green Team Thursday 1.30pm PY1 LCB All Years
Greenpower Wednesday 4.00pm DT DTB All Years
Highfield Philosophy Club Monday 1.00pm Highfield Primary THT Third Years
Historical Society Thursday Week A 1.30pm H3 KPC All Years (Mainly Sixth Form attend)
History Club - Lower School Wednesday 1.00pm H18 RKP Lower School
Interface Friday 1.00pm M10 JHHS Lower School
Kayak and Canoe Club Weekends, by arrangement All Day Various DTB & ECW All Years
Lego Club Monday 1.00pm IT4 RLJ Lower School
Linguistics Olympiad Friday 1.00pm L7 SLA Sixth Form
Lunar Society Wednesday once a month 4.00pm Commemoration Room LJH Sixth Form
Lower School MandarinTuesday1.30pmL6
Lower School
MandarinTuesday4.00pmL6
Sixth Form
MedSoc By arrangement 4.00pm P2 LSDM Sixth Form
Mindfulness Thursday 1.00pm M11 AD All
Music - Big Band Monday 1.20pm Recital Room IMA Various by audition
Music - Chamber Choir Thursday 4.00pm Recital Room IMA Various by audition
Music - Chamber Orchestra Monday 4.00pm Hall HF Various by audition
Music - First Year Choir Tuesday 1.20pm Recital Room AT First Year
Music - Flute Choir Monday 1.00pm Mu1 CS All
Music - Glee Club Monday 1.30pm Mu3 KS Second Year and above
Music - Grade V Theory Tuesday 4.00pm Music Dept JMRB All
Music - Guitar Ensemble Thursday 1.30pm Mu2 GC All
Music - Rock Academy Tuesday 4.00pm MU3 HK All
Music - Senior Choir Friday 1.00pm Recital Room HF Second Year and above
Music - Sinfonia Thursday 4.00pm Recital Room CWE All
Music - Symphonic Wind Band Wednesday 1.25pm Recital Room JMRB Lower School
Music - Symphony Orchestra Monday 4.00pm Recital Room IMA Various by audition
Photography Club Thursday 1.00pm M9 PJR All Years
Polyglots Thursday 1.30pm L7 SLA Sixth Form
Rhythmic Gym Club - First Year Monday 1.00pm Dance Studio EW First Year
Rhythmic Gymnastics Club Thursday 4.00pm Dance Studio EW All Years
Robotics Club Thursdays (after half term) 4.00pm IT6 PJM Sixth Form
Running Club Monday/Wednesday 4.00pm Meet at Sports Hall JAAS Third Years and above
Sailing Club Weekends: see website for details various Southampton Water Activities Centre PEB All Years - but must have signed up and joined the sailing club
Sanskrit Club By arrangement tbc CL4 JMM Sixth Form & Upper School
Scamp Club Tuesday 1.30pm CL3 CEG All Years
School Council Friday Week B 1.00pm PY1 PEB All Years
Science - Crest Award Wednesday 1.05pm J2 ELT & CLC Third & Fourth Year
Science - Exoplanet Club Friday: after half term 1.15-2.00pm J2 MM Second & Third Years
Scrabble ClubThursday4.00pmM3KSPFirst-Fourth Years
Sewing Club Wednesday 1pm DT NAM All
Spanish Magazine Club Wednesday 1pm L11 EML and Assistants All
Student RoboticsThursday (from October)4.00pmIT6PJMSixth Form
Table Tennis Club (Juniors) Monday 4.00pm Table Tennis room JHHS Lower School
Table Tennis Coaching Tuesday 4.00pm Table Tennis room JHHS Upper School and Team Members
Technology Club Monday  1.30pm DT HS Lower School
Technology ClubTuesday1.00pmDTNAMThird Years
Ukulele Choir Friday 1.05pm P4 LJH All Years
Wordsworth Reading Scheme Tuesday 1.00pm Wordsworth School RSC Upper School
Wargaming Thursday 4.00pm J2 SDG Lower School

Mrs P.E. Burrows April 2017